محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در سال 2021-قسمت دوم

تاریخ انتشار پست : 24 خرداد 1400
دسته بندی : برنامه نویسی وب
مدت زمان مطالعه : دقیقه

در پست قبل  ده زبان برتر دنیا از نظر برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب، در سال 2021  را نام بردیم و توضیح مختصری راجع به پنج زبان اول  دادیم. در این مقاله به تفسیر پنج زبان دوم خواهیم پرداخت.

Golang 

زبان  Go یک زبان سطح بالا و server side است که از یک نرم افزار به اسم go compiler و یا  gc برای کامپایل کردن دستورات خود استفاده می کند ،این نرم افزار به شکل متن باز طراحی شده است.از ویژگی های این زبان  متن باز بودن و کامپایلری بودن این زبان است.سینتکس زبان Go مانند بسیاری از زبان های برنامه نویسی متداول است بنابراین زبان  یادگیری آن آسان است. زبان Go سعی کرده است کم و کاستی های موجود در زبان های رایج را کم کرده و زبانی با کارکرد راحت تر و بازده بالاتر ارائه دهد. مزایای استفاده از این زبان سرعت بالا، یادگیری آسان،متن باز بودن،داشتن ابزار تست داخلی،همزمانی(Concurrency) و قابلیت Garbage collection( به کمک این قابلیت می توانید مدیریت بهتری بر روی تخصیص حافظه داشته باشید و به صورت  چشم گیری latency برنامه را کاهش دهید). این زبان در حال حاضربه سرعت در حال رشد است.در سرویس جستجوی گوگل  همچنین سرویس اشتراک ویدئو یوتیوب از این زبان استفاده شده است.

R

زبان R یک زبان برنامه نویسی و محیط نرم افزاری رایگان است که جهت محاسبات آماری و نمایش گرافیکی  استفاده می شود. از  این زبان برای پیاده سازی مدل سازی های خطی و غیر خطی،رده بندی،خوشه بندی، آزمون های آماری و ... استفاده می شود. در حال حاضر شرکت های بزرگی از جمله  گوگل،فیس بوک، مایکروسافت، اوبر و ... از این زبان در رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند.

php

php یک زبان کاملا شی گرا و سطح بالا  است و از نظر اجرای کد در دسته ی زبان های مفسری قرار دارد.php یک زبان کاملا رایگان و open source است که یادگیری آن بسیار آسان است. همچنین میزان حافظه ی مصرفی توسط این زبان بسیار بهینه است. شما برای سهولت کد نویسی با php می توانید از فریمورک قدرتمند لاراول نیز استفاده کنید. وب سایت های بزرگی مانند facebook,yahoo,wikipedia  و ... از این زبان در برنامه نویسی وب سایت خود بهره برده اند.

swift 

 زبان swift یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و کامپایلری است که توسط شرکت اپل برای  توسعه macOS,iOS,watchOS و tvOS ایجاد شده است.چند ویژگی زبان swift عبارتند از : رمزنگاری و رمزگشایی کدها،الگوی پروتکل محور،قدرت انتخاب مسیر ها،محیط یکپارچه نرم افزاری به نام Xcode.
از مزایای این زبان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-پشتیبانی Apple

2-قابلیت همکاری با زبان Objective-C

3-مدیریت حافظه ی خودکار

4-استفاده از این زبان برای پلتفرم های غیر از iOS

5-افزایش امنیت

6-توسعه ی سریع

از معایب زبان swift می توان  به مواردی همچون: نوپا بودن این زبان در دنیای برنامه نویسی، جمعیت کم برنامه نویسان در این حوزه،کم بودن ابزار های IDE و پشتیبانی نشدن از این زبان در نسخه های قدیمی iOS

kotlin

کوتلین یک زبان برنامه نویسی ایستا است که قابلیت اجرا روی ماشین های مجازی جاوا  را دارد همچنین کاربر می تواند این زبان را روی جاوااسکریپت نیز کامپایل کند.از این زبان می توانید برای کد نویسی و توسعه ی برنامه و اپلیکیشن های مربوط به اندروید ، توسعه ی سمت سرور وب سایت هاو ... استفاده کنید.از جمله فریمورک هایی که در  سمت سرور مورد استفاده قرار می گیرند می توان به Spring,Ktor,Kotlinx.html اشاره کرد. وب سایت های معروفی از جمله گوگل،آمازون،اوبر،پینترست و.... در وب سایت خود از زبان کوتلین استفاده کرده اند.

نظرات :

جهت ثبت نظر باید ابتدا وارد سایت شوید