محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در سال 2021

تاریخ انتشار پست : 17 خرداد 1400
دسته بندی : برنامه نویسی وب
مدت زمان مطالعه : دقیقه

در زندگی مدرن این روزها، تقاضا برای متخصصان هر حرفه روز به روز در حال افزایش است.یکی از حرفه هایی که بسیار مورد توجه است علوم کامپیوتر است. علوم کامپیوتر  به تنهایی دارای شاخه های بسیاری است که هر کدام نیاز به تخصص خاص خود را دارند.یکی از شاخه های علوم کامپیوتر، برنامه نویسی است. برنامه نویسی به معنی استفاده از دستورالعمل های  از پیش تعیین شده ی مختص به هر زبان، بر اساس یک الگوریتم منظم است.هر زبان برنامه نویسی دارای مزایا و معایبی است که توسعه دهنده براساس توانایی خود  و اینکه کدام زبان خواسته ی او را با کد کمتر و  خوانایی بیشتر  به انجام می رساند، زبان مورد نظر خود را انتخاب می کند.
بر اساس نظرسنجی های انجام شده بین توسعه دهندگان و برنامه نویسان در سال 2021 ، ده زبان برتر دنیا که دارای محبوبیت بالاتری در بین برنامه نویسان و توسعه دهندگان هستند، مشخص شدند.

1- python

2- javascript

3- java

4- ++c/c

5- #c

6- Golang

7- R

8- php

9- swift

10- kotlin

python

پایتون یک زبان برنامه نویسی شی گرا،سطح بالا  و از نظر اجرای کد یک زبان مفسری است. پایتون به جهت سهولت در یادگیری گزینه ی مناسبی برای افراد تازه کار است. پایتون خوانایی کد بالایی دارد و این امر کار را برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان آسان تر می کند.  یکی از مزایای زبان پایتون این است که از ماژول ها/modules  و بسته ها/packages استفاده می کند ،بدین ترتیب  می توان برنامه ها را به سبک ماژولار/modular تعریف کرد و در پروژه های دیگر نیز از آنها استفاده کرد. یکی دیگر از دلایل محبوبیت این زبان قابل اجرا بودن در تمامی پلتفرم ها به صورت رایگان است.همچنین به دلیل همه منظوره بودن زبان پایتون ، برنامه نویس نیاز به یادگیری زبان پشتیبان برای انجام اهداف خود نخواهد داشت.شرکت های فناوری مشهوری از جمله گوگل،یوتوب،اینستاگرام،فیسبوک و ... از زبان برنامه نویسی پایتون به صورت گسترده برای انجام اهداف خود استفاده می کنند.

javascript 

جاوااسکریپت یک زبان برنامه نویسی سطح بالا، شی گرا و از نظر اجرای کد مانند زبان پایتون، در دسته ی زبان های مفسری قرار دارد.جاوااسکریپت زبان بسیار گستره ای است که می توان هم  سمت کلاینت و هم سمت سرور از آن استفاده کرد.این زبان دارای فریمورک ها و کتابخانه های بسیار زیادی است که کار را برای برنامه نویس و توسعه دهندگان آسان تر می کند.از جاوااسکریپت می توان در برنامه نویسی وب،توسعه بازی ها،تولید اپلیکیشن ها و موارد دیگر استفاده کرد. از مزایای جاوااسکریپت می توان به رایگان بودن،پشتیبانی بسیار خوب مرورگر ها و پلتفرم ها از آن،خلق جلوه های بصری بسیار متنوع  در صفحات وب ، همچنین وجود فریمورک ها و کتابخانه های کاربردی بسیار زیاد  می توان نام برد.شرکت های معروفی  مانند گوگل،تلگرام،پی پال،دیوار  و .... برای توسعه و رسیدن به اهداف گوناگون خود از  جاوااسکریپت استفاده می کنند. 

java

جاوا یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که از نظر اجرای کد، در بعضی مراحل همانند زبان های مفسری است و در بعضی مراحل رفتاری مانند زبان های کامپایلری دارد.جاوا در واقع ترکیبی از زبان مفسری و کامپایلری است.شاید این مفهوم کمی گنگ به نظر برسد ،در مقالات بعدی این مطلب را به طور کامل تشریح می کنیم.جاوا ساختار دستوری بسیار شبیه به زبان برنامه نویسی c و++c دارد.کاربرد های این زبان بسیار گسترده است،شما به کمک جاوا می توانید برای یک بازی رایانه ای کد نویسی کنید ، می توانید به برنامه نویسی یا توسعه ی نرم افزارهای دسکتاپی یا اپلیکیشن ها بپردازید ، برنامه های تحت وب بنویسید یا حتی برای رباتها برنامه نویسی کنید.شرکت های معروفی مانند گوگل،فیسبوک،توییتر،آمازون و .... برای توسعه و برنامه نویسی  از زبان جاوا در کنار دیگر زبان ها استفاده می کنند.

++c/c

زبان c جزو زبان های برنامه نویسی سطح میانی است زیرا دستورالعمل های نزدیک به زبان ماشین است  اما نه به طور کامل! از نظر اجرای کد در دسته ی زبان های برنامه نویسی کامپایلری قرار دارد. زبان c.زبان c یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در دنیاست و در واقع اساس و پایه ی بسیاری از زبان های برنامه نویسی دیگر است. از این زبان در ابتدا تنها برای توسعه ی سیستم عامل رایانه ها استفاده می شده  اما امروزه کاربردهای آن بسیار گسترده تر شده است. برای مثال برنامه ریزی کنترل ها ، انواع cpu ،تولید و توسعه سیستم عامل های جدید یا نرم افزار ها  به کمک زبان برنامه نویسی c انجام می شود.
زبان ++ cمانند  زبان c جزو زبان های سطح میانی است زیرا در عین داشتن ویژگی های زبان های سطح بالا، ویژگی های زبان های سطح پایین را نیز دارد اما به نسبت زبان c کمی به زبان های سطح بالا نزدیک تر است چون خوانایی کد بالاتری نسبت به زبان c دارد..++c یک زبان کامپایلری و شی گرا است.تفاوت اصلی زبان c و ++c در این است که زبان  c یک زبان برنامه نویسی قدیمی است که که از کلاس ها پشتیبانی نمی کند اما زبان ++c شی گرا بوده و به راحتی می توان از کلاس ها در آن استفاده کرد. یکی دیگر از تفاوت های میان این دو زبان این است که c امکان تعریف توابع به صورت تو در تو امکان پذیر است اما در زبان ++c امکان چنین کاری وجود ندارد.شرکت های بزرگی از جمله گوگل از زبان c و ++c در توسعه و برنامه نویسی اهداف خود استفاده می کند. همچنین توییتر،فیسبوک و آمازون هم از زبان ++c در توسعه ی اهداف خود استفاده می کنند.

#c

زبان #c  جزو زبان های برنامه نویسی سطح بالا است که از نظر اجرای کد در دسته ی زبان های  کامپایلری قرار دارد. #c  بر اساس زبان c  و ++c  ساخته شده اما  استفاده از آن بسیار آسان تر از c و ++ c است.مایکروسافت #c را به عنوان زبان رسمی دات نت فریمورک طراحی کرد. هر چیزی که در دات نت فریمورک نوشته شده باشد، در ویندوز اجرا میشود، در نتیجه زبان #c  به یکی از زبان های رسمی برای توسعه برنامه های ویندوزی  تبدیل شده است. با معرفی .NET core  از زبان #c میتوان برای ساخت برنامه های مکینتاش، لینوکس و ... استفاده کرد.  

همچنین از #c  می توان برای تولید و توسعه بازی ها هم بهره برد برای مثال موتور بازی سازی یونیتی به خوبی از زبان #c  پشتیبانی می کند.

 در این پست به توضیح مختصر راجع به پنج زبان برنامه نویسی منتخب در سال 2021 پرداختیم، در پست بعدی به توضیح راجع به پنج زبان بعدی خواهیم پرداخت. 

 

نظرات :

جهت ثبت نظر باید ابتدا وارد سایت شوید