طراحی و برنامه نویسی وب – قسمت دوم

تاریخ انتشار پست : 3 خرداد 1400
دسته بندی : علوم رایانه،طراحی و برنامه نویسی وب
مدت زمان مطالعه : دقیقه

در مقاله ی قبلی راجع به طراح وب / Web designer و برنامه نویس وب /Web programmer توضیحاتی داده شد. در ادامه ی این بحث، به زبان های مورد نیاز هر دسته برای انجام کار، خواهیم پرداخت.

زبان های مورد نیاز در طراحی وب:

HTML

اولین گام برای ورود به دنیای طراحی و برنامه نویسی وب یادگیری یک  زبان نشانه گذاری ابر متنی به نام HTML( HyperText Markup Language ) است. HTMLدر واقع زبان توصیف ساختار و اسکلت صفحات وب است. فرض کنید یک ساختمان در حال ساخت است.اولین کاری که برای ساخت یک بنا انجام می شود؛ پی ریزی، ساخت ستون ها ، دیوارها و قسمت بندی فضای داخلی ساختمان است.کار HTML دقیقا همین است.

HTML یک زبان نشانه گذاری ابر متن است که شامل دستورالعمل هایی به نام تگ / tag  است که با استفاده از تگ ها محتوای صفحات ایجاد می شود.هر تگ معنا و مفهوم مخصوص به خود را دارد،مثلا تگ هایی برای نوشتن متن،نمایش عکس،ایجاد لینک،ایجاد جدول، ایجاد فهرست ها و لیست ها و ... وجود دارد.

یک سند HTML در واقع یک سند مبتنی بر متن ( Text_based ) است که با پسوند html.  یا htm. نام گذاری و ذخیره می شود.مرورگر های وب این قابلیت را دارند که برچسب ها یا همان تگ های استفاده شده در سند را درک و تفسیر کنند و محتوای سند را نمایش دهند.HTML زبان برنامه نویسی محسوب نمی شود بلکه یک زبان نشانه گذاری ابرمتن است که برای نمایش اجرای سایت از آن استفاده می شود و هیچ نقشی در صفحه آرایی و زیبا سازی صفحات ندارد. وظیفه ی صفحه آرایی در واقع به عهده ی فناوری دیگری به نام Css است که در ادامه راجع به آن توضیح خواهیم داد. 

Css

CSS( Cascading Style Sheets )  از جنس زبان های نشانه گذاری است و وظیفه ی صفحه آرایی و زیبا سازی سند HTML را به عهده دارد. CSS شامل مجموعه ای از ویژگی ها / properties  است که از طریق انتخابگر ها / selectors به  تگ ها / tags اعمال می شود و می توان از این طریق نوع قلم،رنگ،سایز،طول و عرض و بسیاری از ویژگی های دیگر  عنصر را تغییر داد و به شکل دلخواه تنظیم کرد.  

برای آشنایی و یادگیری HTML می توانید در دوره ی مجازی آموزش Html و Css شرکت کنید یا در دوره ی حضوری / نیمه حضوری طراحی وب ثبت نام کنید.

Bootstrap

بوت استرپ یکی از محبوب ترین فریمورک های CSS است. بوت استرپ یک فریمورک متن باز است و به صورت رایگان  قابل استفاده است.از مزایای دیگر بوت استرپ طراحی  واکنش گرا / responsive design است.

جهت آشنایی و یادگیری Bootstrap می توانید در دوره ی مجازی Bootstrap4  شرکت کنید یا در دوره ی حضوری/نیمه حضوری طراحی وب ثبت نام کنید.

جاوااسکریپت / JavaScript

جاوااسکریپت که در ادامه به صورت اختصار JS می نامیم یک زبان برنامه نویسی است.JS یک زبان سطح بالا محسوب می شود و از نظر نحوه ی اجرای کد در دسته ی زبان های مفسری قرار داردجاوااسکریپت کاربرد های بسیار زیاد و گسترده ای دارد. به وسیله جاوااسکریپت می توانیم به تگ های موجود  در سند HTML دسترسی پیدا کنیم و به راحتی تغییرات دلخواه را اعمال کنیم.به کمک JS می توانیم ،هم به ویژگی های CSS تگ ها دسترسی پیدا کنیم ،هم برای پویا نمایی تگ ها اقدام کنیم. همچنین JS دارای کتابخانه ها و فریمورک های بسیار زیاد و کاربردی است که معروف ترین آنها کتابخانه هایی مثل  JQuery  و react.js ,همچنین فریمورک هایی مثل vue.js  و node.js است که امروزه بسیار پر کاربرد هستند.البته تعداد کتابخانه ها و فریمورک ها بسیار بیشتر است  که این  موارد تنها نمونه ایی از آنها محسوب می شود.

برای آشنایی و یادگیری جاوااسکریپت می توانید در دوره ی حضوری / نیمه حضوری جاوااسکریپت + Jquery ثبت نام کنید. 

یک طراح وب برای انجام امور مربوط به حیطه ی فعالیت خود نیاز به این سه گام اصلی خواهد داشت. در صورتیکه شخصی بخواهد طراحی وب را بسیار کامل و به صورت کاملا حرفه ای ادامه دهد ، می تواند با تسلط به فریمورک ها و کتابخانه های متفاوت جاوااسکریپت به طراحی  های خود سرعت و تنوع ببخشد.

حالا به زبان هایی که یک برنامه نویس وب / Web programmer  به آن نیاز دارد می پردازیم.

زبان سمت سرور:

برای انتخاب یک زبان سمت سرور شما می توانید از زبان هایی مثل php,python یا حتی javascript  استفاده کنید. php مانند جاوااسکریپت یک زبان سطح بالا است که از نظر  اجرای کد در دسته ی زبان های مفسری قرار دارد.php دارای فریمورک قدرتمندی به نام لاراول / Laravel می باشد که کار کد نویسی را برای برنامه نویس بسیار آسان تر خواهد کرد.  python هم مانند php و javascript یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و در دسته ی زبان های مفسری قرار دارد. خوانایی کدهای python نسبت به دیگر زبان ها برای توسعه دهندگان ساده تر است به همین علت هزینه ی توسعه و نگهداری  وب سایت هایی با زبان python کاهش می یابد زیرا در هنگام بروز مشکل به دلیل خوانایی بالای کدها ، عیب یابی و رفع مشکلات آن آسان تر است.  

زبان جاوااسکریپت که کمی قبل تر توضیح داده شده بود می تواند گزینه ی مناسبی برای توسعه برنامه نویسی وب باشد.جاوااسکریپت زبان بسیار گسترده ای است و با تسلط به همه  ی جوانب آن شما می توانید 0 تا 100 یک سایت ؛ از شروع طراحی تا پایان برنامه نویسی را ، به کمک جاوااسکریپت به صورت کامل انجام دهید. با فریمورک node.js شما به راحتی می توانید کد نویسی بک اند سایت را انجام دهید.

نظرات :

جهت ثبت نظر باید ابتدا وارد سایت شوید