طراحی و برنامه نویسی وب – قسمت اول

تاریخ انتشار پست : 1 خرداد 1400
دسته بندی : علوم رایانه،طراحی و برنامه نویسی وب
مدت زمان مطالعه : دقیقه

تصور کنید قصد خرید یک کالا یا حتی گذراندن یک دوره ی آموزشی خاص را دارید،اولین اقدام شما چیست؟

مطمئنا اگر در چند دهه قبل زندگی می کردیم برای خرید کالا به بازار مراجعه می کردیم. بعد از زیر و رو کردن تمامی مغازه ها و فروشگاه هایی که کالای مورد نظرمان را دارند،کالایی با قیمت و کیفیت مناسب تر را خریداری می کردیم.یا برای گذراندن یک دوره ی آموزشی مطمئنا با افراد دور و برمان مشورت می کردیم و از کسانی که چنین دوره ای را گذرانده اند صحبت می کردیم یا حتی به مراکز آموزشی مختلف مراجعه می کردیم و نحوه ی ارائه خدمات و هزینه ها را بررسی می کردیم تا بتوانیم دوره ای مناسب تر و کارآمدتر و البته مقرون به صرفه تر  انتخاب کنیم. اما امروزه روند خریدها و دریافت خدمات بسیار آسان تر شده است، به طوریکه شما برای خرید کالا حتی نیاز به خروج از منزل هم نخواهید داشت.

شما می توانید  با مراجعه به سایت های فروشگاهی یا سایت های ارائه خدمات آنلاین  کالای مد نظر خود را سفارش دهید یاا حتی اگر مایل به خرید آنلاین نیستید،می توانید از طریق نظرات کاربرانی که قبلا این کالا را خریداری کرده اند از کیفیت و کارایی کالا  اطلاع پیدا کنید و حتی حدود قیمت کالا را بین چندین فروشگاه مقایسه کنید.

همچنین برای دریافت خدمات آموزشی سایت های بسیاری وجود دارند که می توانید از آن طریق دوره های مختلف را با هم مقایسه کنید و در دوره های حضوری یا نیمه حضوری  ثبت نام کنید یا حتی دوره ها را به صورت  مجازی بگذرانید

این شرایط بسیار عالی به لطف پیشرفت تکنولوژی و ایجاد سایت ها و اپ های متفاوت به وجود آمده است. بحث اصلی این مقاله نحوه ای ایجاد سایت هاست که سهم بسیار بزرگی در دنیای امروز دارند. مبحث طراحی و برنامه نویسی سایت بسیار گسترده است و هیچ شخصی قادر به تسلط %100  به تمامی بخش ها و مباحث  طراحی و برنامه نویسی سایت  نخواهد بود.

طراحی و برنامه نویسی وب همان طور که از نامش پیداست از دو بخش تشکیل شده است.

1 - طراحی وب ( Front-end )

2 - برنامه نویسی وب ( Back-end )

 در ابتدا قبل از اینکه به تعریف Front-end   و  Back-end  بپردازیم باید بگوییم که سایت ها در حالت کلی دو دسته اند:

1 - سایت های ایستا یا استاتیک

2 - سایت های پویا یا داینامیک

سایت های ایستا یا استاتیک

منظور از سایت های استاتیک،سایت هایی است که دارای محتوای ثابت است و بیشتر جنبه ی معرفی و اطلاع رسانی دارد.این سایت ها امکان ثبت نام در سایت،درج نظر یا مکاتبه با ادمین سایت را ندارند.همچنین توسعه و تغییر محتوای سایت باید مستقیما توسط طراح یا شخص مسلط به طراحی سایت انجام شود.این سایت ها معمولا از چند صفحه  ی متفاوت که به یکدیگر لینک شده اند تشکیل شده اند که هر صفحه به صورت جداگانه طراحی  و بارگذاری می شود.

سایت های پویا یا داینامیک

چنین سایت هایی دارای محتوای متغیر و متفاوت است.یعنی امکان تولید محتوا توسط ادمین یا کاربران را دارند. در چنین سایت هایی قابلیت ثبت نام در سایت  برای کاربران در نظر گرفته می شود و بنا به نیاز و هدف سایت امکانات دیگری مانند خرید ، فروش ، اجاره ی ملک ، رزرو هتل ، محاسبه آنلاین ، خدمات گرافیکی ، سفارش غذا ، دانلود فیلم و موسیقی ( البته دانلود فیلم و موسیقی را می توان در سایت های استاتیک هم داشت اما نمی توان فیلم ها و موزیک ها از طریق ادمین در سایت آپلود شود . این روند حتما باید توسط طراح یا شخص مسلط به طراحی وب انجام شود و بعد از هر بار به روز رسانی سایت مجددا آپلود شود ) را به سایت اضافه کرد.

هرکدام از خدماتی که در سایت های ایستا یا پویا ارائه می شود مربوط به یک قسمت از طراحی و برنامه نویسی سایت می شود که در ادامه به این موارد می پردازیم.

مراحل ایجاد یک وب سایت:

1 - طراحی ظاهری سایت

2 - برنامه نویسی سایت

3 - خرید دامنه و هاست

4 - راه اندازی سایت بر روی هاست

طراحی وب / Front-end

هر چیزی که کاربر در هنگام ورود به سایت آن را می بیند یا می شنود اعم از متن ها، عکس ها ، فیلم ها ، موزیک ها ، رنگ و سایز نوشته ها ، سایز تصاویر ، جایگاه قرارگیری المان ها و ... همگی مربوط به طراحی ظاهری سایت / Front-end  / Web Design  است. به شخصی که وظیفه انجام این امور را به عهده دارد اصطلاحا طراح وب  / Web Designer  می گویند.وظیفه ی یک طراح وب ایجاد ساختار کلی  سایت، جایگزاری مناسب المان ها ، انتخاب و اجرای طرح و رنگ کلی سایت و تمامی مواردی که ظاهر سایت را می سازد، است.

برنامه نویسی وب / Back-end

کد نویسی،پردازش ها و تمامی عملکرد های سایت که برای کاربر مستقیما قابل مشاهده نیست  اما با آنها در تعامل است؛ مانند ورود و ثبت نام در سایت ، خرید و فروش ، تولید محتوای داینامیک ، سرچ در سایت  و ... مربوط به برنامه نویسی وب است. به شخصی که وظیفه ی انجام این امور را به عهده دارد اصطلاحا برنامه نویس وب  / Web Programmer می گویند. وظیفه ی یک برنامه نویس وب ایجاد ارتباط درست و منطقی بین کاربر ، پایگاه داده و سرور است.

بعد از معرفی وظایف طراح و برنامه نویس وب در مقاله ی بعدی به زبان های مورد نیاز هر گروه  برای انجام امور می پردازیم.

نظرات :

جهت ثبت نظر باید ابتدا وارد سایت شوید