جاوااسکریپت

تاریخ انتشار پست : 8 خرداد 1400
دسته بندی : برنامه نویسی وب
مدت زمان مطالعه : دقیقه

جاوااسکریپت/Javascript یک زبان برنامه نویسی است که هم در سمت کلاینت و هم سمت سرور کاربرد دارد. کارایی جاوااسکریپت در سمت کلاینت مربوط به پویانمایی و ایجاد تعامل با رفتارهای کاربر می شود و در سمت سرور برای برنامه نویسی بک اند سایت که شامل کارهایی مثل اعتبار سنجی فرم ها،ورود در سایت،ثبت نام در سایت،ارتباط با دیتا بیس و ... می شود.جاوا اسکریپت یک زبان سطح بالا محسوب می شود  و تمامی دستورالعمل های آن نزدیک به زبان انسان است  در نتیجه برای اجرا در مرورگر  یا کامپیوتر باید به زبان ماشین تبدیل شود. این تبدیل شدن  در جاوااسکریپت به روش  مفسری انجام می شود. یعنی زبان جاوااسکریپت یک زبان سطح بالاست که از نظر اجرای کد در دسته ی زبان های مفسری قرار دارد. کد های جاوااسکریپت برای اجرا خط به خط توسط مفسر خوانده   شده، ترجمه می شوند و اجرا می شوند . بعد از اجرای هر خط مفسر به سراغ خط بعدی کد می رود . این روند اجرا( زبان های مفسری ) برای رفع  باگ و عیب یابی بسیار مناسب است و توسعه ی برنامه برای برنامه نویس را بسیار آسان می کند زیرا در صورت بروز خطا ، نوع خطا ، به صورت لاگ به برنامه نویس اعلام می شود. اما به دلیل خوانده شدن کدها به صورت خط به خط سرعت این روند اجرا نسبت به نوع کامپایلری که کدها را به صورت یکجا می خواند و ترجمه می کند ،پایین تر است.

تاریخچه جاوااسکریپت

اولین بار جاوااسکریپت  در سال 1990 ، در شرکت نت اسکیپ/Netscape توسط شخصی به نام  برندان آیک/Brendan Eich طراحی شد.  در آن زمان صفحات وب به صورت ایستا بودند  و هیچ پویا نمایی یا تعاملی با رفتار کاربر وجود نداشت. جاوااسکریپت این امکان را برای طراحان وب فراهم  می کند بسته به نوع رفتار کاربر در صفحه ی وب  ، رفتار خاصی را نشان دهد. برای مثال اگر کاربر در مختصات خاصی از صفحه وب کلیلک کرد یک پیام خاص نمایش داده شود یا اگر روی یک دکمه کلیلک کرد رنگ دکمه تغییر کند و ....

 کاربرد های جاوااسکریپت

زبان جاوااسکریپت در ابتدا تنها برای پویانمایی صفحات وب و همچنین اعتبار سنجی  فرم ها استفاده می شده است. اما امروزه کاربردهای این زبان بسیار گسترده شده است از جمله استفاده از آن برای کد نویسی بک اند سایت،  ایجاد برنامه ی وب یا موبایل،توسعه بازی ها و .... برای مثال اگر بخواهیم از جاوااسکریپت برای توسعه وب در سمت سرور استفاده کنیم می توانیم از  Node.js  که یکی از فریمورک های جاوااسکریپت است،استفاده کنیم. همچنین برای طراحی پویا و مدرن وب سایت می توانیم از react.js کمک بگیریم.زبان جاوااسکریپت دارای فریمورک ها و کتابخانه های بسیار زیاد و پر کاربردی است که با استفاده از آنها  می توانیم تمامی مورادی که برای طراحی و برنامه نویسی صفحات وب نیاز داریم  به راحتی مدیریت کنیم.

منظور از رفتار های  تعاملی با کاربر چیست؟

فرض کنید یک صفحه وب دارید که کاربر می تواند در آن ثبت نام کند و بعد از ذخیره اطلاعات کاربر در  دیتابیس  و ورود در سایت می توانید  اطلاعات ثبت شده توسط کاربر را به او نمایش دهید یا با توجه به اطلاعات ثبت شده و کد نویسی صفحات وب ویو خاصی از سایت را به کاربر نمایش دهید. این روند مربوط به برنامه سمت سرور سایت می شود اما نمایش ویو مربوط به سمت کلاینت می شود.
فرض کنید یک دکمه در سایت دارید ، به کمک جاوااسکریپت می توانید رقتارهای کاربر در مقابل دکمه را مدیریت کنید برای مثال اگر کاربر موس را روی دکمه برد چه اتفاقی رخ دهد، یا اگر روی دکمه کلیک کرد  چه تغییری در ظاهر دکمه یا حتی متن  روی دکمه ایجاد شود. شما حتی می توانید عنصری را در صفحه طراحی کنید و به کمک css آن را hidden کنید، سپس به کمک جاوااسکریپت  بعد از کلیک روی یک دکمه عنصر را نمایش دهید یا با کلیک مجدد روی دکمه، عنصر را hidden کنید.

چرا باید جاوااسکریپت یاد بگیریم؟

1- یک زبان کاملا رایگان است.

2- یادگیری جاوااسکریپت آسان است.

3- سالهاست که به صورت مداوم در لیست 10 زبان  برتر دنیا قرار دارد.

4- پشتیبانی بسیار خوبی در همه ی مرورگر ها و پلتفرم ها دارد.

5- بسیاری از کارهایی که با زبان های دیگر نیاز به کد های بسیار زیاد دارند در جاوااسکریپت به کمک چند خط کد کوتاه قابل انجام است.

6-  کاربرد جاوااسکریپت علاوه بر طراحی و برنامه نویسی صفحات وب ، در توسعه اپلیکیشن ها و بازی ها بسیار چشم گیر است.

7- به کمک جاوااسکریپت جلوه های بصری بسیار جذاب و خاصی را می توان در صفحات وب پیاده سازی کرد.  

8- یک برنامه نویس مسلط به زبان جاوااسکریپت فرصت های شغلی بیشتر و همچنین درآمد بالاتری نسبت به برنامه نویسان زبان های دیگر دارد.

9- جاوااسکریپت دارای کتابخانه ها و فریمورک های بسیاری زیادی است که کار برنامه نویسان و توسعه دهندگان این زبان را دلپذیرتر و آسان تر می کند.

نظرات :

جهت ثبت نظر باید ابتدا وارد سایت شوید