برنامه نویسی چیست؟

تاریخ انتشار پست : 18 اردیبهشت 1400
دسته بندی : برنامه نویسی وب
مدت زمان مطالعه : دقیقه

فرض کنید می خواهیم نمرات دانش آموزان یک کلاس در همه ی دروس را گرفته و میانگین نمرات (معدل) آنها را محاسبه کنیم، سپس براساس خروجی دریافت شده دانش آموزان را در سه دسته ی ضعیف،متوسط و خوب جایگزاری کنیم.

شاید این مثال ساده نمونه ی خوبی برای توضیح قدرت،سرعت و انعطاف پذیری برنامه نویسی باشد. در نگاه اول گرفتن نمرات و محاسبه ی معدل آنها ساده به نظر می رسد. بله، این کار برای تعداد محدودی از دانش آموزان یا حتی تعداد زیاد ، بدون برنامه نویسی هم امکان پذیر است اما ... بعد از صرف ساعت ها زمان اضافه و درصد خطای بالا!

برنامه نویسی این امکان را برای ما ایجاد می کند که ایده های خود را در کمتر از چند ثانیه اجرا کنیم. کافیست به کامپیوتر بگوییم تعدادی داده (نمرات دانش آموزان ) را دریافت کند،پس از جمع کردن آنها و تقسیم مجموع به تعداد کل نمرات وارد شده ی هر دانش آموز عدد نهایی را اعلام کند. سپس با گذاشتن شرط دسته ی دانش آموز مد نظر را تعیین کند. به همین سادگی ما روند انجام کار را به کامپیوتر خود اعلام می کنیم و تنها کاری که نیاز است انجام دهیم وارد کردن نمرات است.

برنامه نویسی فرآیند طراحی و ساخت یک برنامه اجرایی است که به انجام یک نتیجه ی محاسباتی یا انجام یک کار خاص منجر می شود. بعد از تعیین هدف،گام بعدی . تجزیه و تحلیل مسئله و بررسی نیازمندی هاست. سپس با استفاده از دستورات زبان برنامه نویسی مد نظر الگوریتم هایی را برای رسیدن به یک هدف مشخص خواهیم ساخت.الگوریتم ها طی فرآیندی به زبان کامپیوتر تبدیل شده و بعد از دریافت داده ها پردازش انجام می گیرد.در صورت درست عمل کردن الگوریتم ها نتیجه حاصل می شود و در صورت بروز خطا،ارورها به برنامه نویس نمایش داده می شود.

حالا سوال اینجاست که چطور این خواسته را به زبان کامپیوتر تبدیل کنیم؟!

زبان کامپیوتر ها 0 و 1 (باینری ) است.یعنی شما برای برقراری ارتباط با کامپیوتر باید با زبان 0 و 1 با او صحبت کنید. در واقع هر چیزی که در کامپیوتر ها اجرا یا ذخیره می شوند به زبان باینری است. کد نویسی به زبان باینری کاری بسیار زمان بر و دشوار است .به همین علت در طول زمان و با پیشرفت تکنولوژی متخصصین این حوزه در تلاش بوده و هستند که زبان های نزدیک تر به زبان انسان را برای اجرای اهداف و برنامه نویسی ایجاد کنند. زبان های برنامه نویسی را می توان براساس سطح اجرا به دو دسته ی زبان های سطح پایین و زبان های سطح بالا تقسیم کرد.

منظور از زبان سطح بالا و زبان سطح پایین چیست؟

زبان های سطح پایین در واقع به زبان هایی گفته می شود که نزدیک به زبان ماشین یا همان 0 و 1 (باینری ) است. در مقابل زبان های سطح بالا کاربر پسند (نزدیک به زبان انسان) است. زبان های سطح بالا در واقع ترکیب زبان طبیعی انسان و نماد های ریاضی است. برای ترجمه و اجرای کدهای برنامه نویسی شده نیاز به یک واسط خواهیم داشت که زبان برنامه نویسی ما ( زبان برنامه نویسی سطح بالا ) را به زبان ماشین تبدیل کند. همچنین خروجی برنامه را از زبان ماشین به زبان قابل درک برای انسان تبدیل کند.

برای این کار دو روش وجود دارد :

1 - کامپایل کردن کد ( به کمک کامپایلر )

2 - تفسیر کردن کد ( به کمک مفسر )

هر زبان برنامه نویسی به واسطه ی یکی از این دو روش کد های خود را اجرا می کند. پس می توانیم زبان های برنامه نویسی را بر اساس نحوه ی اجرا به دو دسته ی زبان های کامپایلری و زبان های مفسری تقسیم کنیم. (در مقاله ی بعدی به توضیح و مقایسه ی کامل این دو دسته خواهیم پرداخت)

چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم؟

برنامه نویسی فقط اشتغال به کار و درآمد زایی نیست بلکه برنامه نویسی در زندگی روزمره و شخصی شما هم تاثیرگذار خواهد بود. برنامه نویسی به جهت تفکر عمیق راجع به راه حل ها و تجزیه و تحلیل موانع، درک شما از مشکلات واقعی زندگی روز مره را نیز بالاتر برده و انجام کارها و رفع مشکلات را آسان تر می کند. همچنین برنامه نویسی به عنوان یک ورزش برای ذهن است و از بروز آلزایمر جلوگیری می کند، زیرا در طول زمانی که شما برای حل مسائل می گذارید ذهن شما دائم در حال فعالیت است.

برنامه نویسی به شما یاد می دهد همان طور که در نوشتن برنامه ها و رسیدن به نتایج ، راه های متفاوتی وجود دارد و در واقع بن بستی وجود ندارد؛ در زندگی روزمره هم هیچ بن بستی وجود ندارد و با تلاش و استمرار به نتیجه ی مطلوب دست خواهید یافت. برنامه نویسی سرگرم کننده و جذاب است. تصور کنید می توانید تمام ایده های ذهن خود را اجرایی کنید و اجازه بدهید هزاران فرد دیگر نیز از این ایده استفاده کنند. یک بازی جذاب خلق کنید ، یک اپلیکیشن کاربردی ایجاد کنید یا حتی startup خودتان را راه اندازی کنید !

در دنیای امروز که همه چیز درگیر تکنولوژی شده است ، برنامه نویسی گزینه ی بسیار خوبی برای افراد جویای کار است؛ زیرا علاوه بر اینکه ایده های خود را با هزاران فرد دیگر به اشتراک می گذارد و از این طریق گامی مثبت در جامعه بر می دارد، درآمد و جایگاه اجتماعی قابل قبولی هم کسب خواهد کرد.

برنامه نویسی آینده بسیار روشنی دارد.روزانه در دنیا افراد،ادارات و سازمان ها و حتی کسب و کار های بیشتری به تکنولوژی روی می آورند و این به معنی افزایش تقاضا برای ساخت اپلیکیشن ها، سایت ها ،برنامه ها و ... است. در نتیجه تقاضا برای نیروی کار متخصص نیز افزایش پیدا می کند.

از دیگر مزایای برنامه نویسی این است که شما بدون نیاز به ارتباط مستقیم با ارباب رجوع یا کارفرما،یعنی به صورت دور کاری (فریلنسر) هم می توانید فعالیت کنید. در اینصورت حتی ساعت کار هم در اختیار خودتان است. همچنین شما برای شروع کار برنامه نویسی تنها نیاز به یک سیستم کامپیوتر متصل به اینترنت خواهید داشت . شما حتی می توانید در اتاق شخصی خودتان در خانه هم کسب درآمد کنید.

با این شرایط نظر شما راجع به انتخاب برنامه نویسی برای شغل آینده چیه؟ برامون کامنت بزارید و با ما در ارتباط باشین ...

 

 

 

نظرات :

جهت ثبت نظر باید ابتدا وارد سایت شوید